Na polské straně

30.07.2012 00:00

Tak nějak na konci dovolené jsme se vydali na polskou stranu Krkonoš - ze Sklarske Poreby jsme vyšli na nejvyšší horu této části Krkonoš - Srenicu, česky Jinonoš. Cestou jsme se zastavili u vodopádu Kamienczyk, průvodce nelhal, je to hezký a působivý kousek polských Krkonoš.

Co taktně zamlčel, že výstup nahoru je prostě pořád do kopce, bez kouska rovinky, kde by turista nabral trochu dechu. Jen mi bylo divné, že spousta lidí proti nám si jde vycházkou, s pejskem, v botičkách tak do parku. Pak jsem si vzpomněla - na horu vede lanovka, toto byli ti stateční, co šli aspoň dolů pěšky...

Nahoře nás nepřekvapilo množství lidí, jako spíše cíl jakéhosi závodu. Prý maraton, když jsem se ujistila, že ten je přes 40 km, jen jsem tak nadhodila - to běží na Sněžku a zpátky ... Skutečnost byla ještě náročnější - běžci vybíhali odzdola pod lanovkou na Srenicu, běželi na Sněžku a zpět a svoje obdivuhodné výkony končili na vrcholu Srenice. Pro mě neuvěřitelné.

My jsme se na chvíli vrátili do Čech, poobědvali na Vosecké (měli jsme jen české peníze), a pak po druhé straně se vrátili zpět k autu.

Takových pěkných 8 km nahoru a pak 8 km dolů. Ale počasí nám přálo a výlet se vydařil.